Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 1

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
reports
 
Zimný Žákovic Open 2008

No tak ďalšia žúrka je za nami! Tentokrát sme ju neorganizovali my, ale prišli sme si ju len vychutnať a trocha zdokumentovať. Po novembrovom krste nášho portálu sme to vnímali ako celkom príjemnú zmenu. Bolo to fajn byť opäť len divákom a nemať žiadny stres z toho, či sa bude niekto nudiť. Alebo v tom ešte horšom prípade sa triasť či príde aspoň niekto kto by sa mohol nudiť... Na zimnom Žákovic Open však bola nuda tabu. A aj my, ako správni indieáni, sme sa riadne zabavili!

Piatkový večer sme odštartovali na slávnostnom otvorení bratislavských vianočných trhov nejakým tým vareným vínkom. Ja som sa skôr len prizeral, pretože trauma z vína, ktorú som utŕžil v 15-tich rokoch, stále trvá. Ale zvyšok našej redakcie sa nezdráhal mávať mi tou pekelnou zmesou pod nosom... 17:35 bol vhodný čas napochytro zahodiť plastové poháriky a utekať na jednotku do PKO!

Po úvodnom trapase, kedy sme sa chceli po prvýkrát cítiť ako hviezdy sme zistili, že PARA ešte neodovzdala ich guestlist (tým pádom len dvaja z nás majú vstup) a biletári nás logicky odmietli pustiť dnu... Schladili sme teda naše sebavedomie 15-timi minútami stresu na zime, ale napokon všetko dobre dopadlo a dostali sme sa dnu. Naštastie práve včas na to, aby sme stihli našich miláčikov z kapely SWAN BRIDE! Asi po 23 sekundách vysvitlo že sme sa netešili zbytočne. Nevďačnú úlohu roztlieskavačov práve prichádzajúcej uzimenej mládeže zvládli chalani stodvapercentne.

Hneď ako sme sa ohriali začali nám behať po chrbte príjemné zimomriavky z ich temných textov plných bizarnej lásky, strachu, nočných môr a vrážd... SWAN BRIDE sú jednou absolútne zohratou kapelou, ktorá je na pódiu lahôdkou nielen pre uši ale aj pre oči. Chalani nestoja na pódiu ako starci na zábave v Alekšinciach, ale dokážu svoju virtuozitu oprieť o výbornú šou. Charizmatický spevák kraľoval pódiu a predvádzal emóciami nabitú spoveď blázna zatiaľ čo aj gitarista s basákom dokázali energickými vokálmi a svojim pohybom na stagi umocniť dojem dokonale fungujúcej kapely. Bubny boli neomylné a nadupané. Nemohli sme si nevšimnúť nápaditý spotvorený jin-jang na kopáku. Vrcholom ich vystúpenia bola šou speváka s vlajkou s čiernou labuťou a nápisom SWAN BRIDE. Aj takýto relatívne jednoduchý nápad bol v ich prevedení silným momentom, kedy celá hala PKO začala kričať nadšením. Pre fanúšikov indie rocku bolo istým zadosťučinením aj to, že jednu zo svojich piesní títo talentovaní Žilinčania zakončili úryvkom zo skladby YEAH YEAH YEAHS - Date With The Night... To ma prinútilo zamyslieť sa nad charizmou speváka SWAN BRIDE a Karen O zo spomínanej americkej kapely. Teší ma, že aj na Slovensku sa konečne prebúdza živelný zmyslový a zmyselný rock and roll a dokážeme energiou nabitej zahraničnej scéne konečne poriadne nadýchať na krk!

Puding Pani Elvisovej, ktorý v súčasnosti označuje svoju zábavnú príchuť radšej skratkou PPE prevalcoval dobre nahnetených divákov svojím osobitým tanečným elektronickým štýlom. Pino so svojou bujnou hrivou dominoval stredu stage-u a spolu s ostatnými hudobníkmi a speváčkou Slivv doviedli publikum do varu. Pecky ako Michael Jackson, Davaj Het či Eastie Boyz nesmeli chýbať! Kapela zvolila chytrý merchandise trik so svietiacimi tričkami PPE. Ich fantastická predajnosť sa vynímala vždy keď zhasli reflektory! Nápisy PLAY. PAUSE a EJECT mal oblečené snáď každý druhý! Mladé kapely, berte si príklad a stavte na takéto zábavné merchandise predmety a hlavne robte takúto dobrú show! Samozrejme, všetci sme dúfali, že aj 28.11 bude mať meniny Miloš a nezmýlili sme sa. Odvďačil sa nám našlapanými tanečnými bicími v pesničke Milošove Meniny, ktorá patrí k tomu najobľúbenejšiemu čo PPE na koncertoch hráva. Ich vystúpenie bolo ako obvykle výborné, ta ne?

Na koncert HEX-u som osobne zavítal naposledy pred pár rokmi a bol som zvedavý ako sa kapela hudobne posunula vpred. Ich k vystúpenie v klasickej bigbeatovej zostave nesklamalo a s ich dlhoročnými skúsenosťami a stovkami odohraných koncertov už muselo byť nevyhnutne dokonalé. Všetci mladí ľudia poznajú minimálne jeden - dva texty tejto kapely naspamäť a s chuťou si ho na koncerte zaspievajú. Je to už taká devíza, s ktorou sa rodia snáď aj malé deti. PKO si koncert skutočne užívalo a chalani sa na pódiu cítili ako doma. Zimný Žákovic Open organizoval práve Yxo z HEX-u a aj to určite prispelo k dobrému pocitu, ktorý z nich sálal. Veď ľudí bolo veľa a bavili sa! Nápad s akustickými gitarami bol tiež fajn, aj keď sláčikové trio spočiatku hralo naozaj dlhú a zbytočnú predohru. Nebol to len môj názor, polka sály začala pískať... Nuž čo, keď je niekde pivo za dobrú cenu a je to navyše jeden z mála veľkých rockových koncertov v danom období, človek by si nemal robiť ilúzie že zaujme ťažkým umením. Ale všetko sa napravilo a keď sa sláčikové intro rozbehlo do známých hitov HEX-u tak všetci razom odpustili! Borci z HEX-u nás príjemne otravovali takmer až do desiatej!

Absolútny koncertný úspech kapely PARA na Slovensku si môžeme vysvetľovať všelijako, vyvrátiť ho však rozhodne nemôžeme. Chalani z PARY namiešali do svojej hudby silný mix jednoduchých a úprimných slovenských textov, energickej kombinácie rapového recitovania a melodických refrénov a charizmatického Laskyho pobehovania po pódiu. Po približne desiatke koncertov PARY, na ktorých som sa zúčastnil nebol tento pre mňa až tak prekvapivým alebo inovatívnym. Potešil som sa najmä starším kúskom, ktoré som v poslednej dobe toľko nepočúval. Ach tá nostalgia! Akí potom budeme v 40ke – 50ke? Para je akiste koncertnou kapelou a kráľovnou študentského života v Bratislave a nikto z nás si na ňu nenechá dopustiť.

Bohužiaľ okolo jedenástej večer už viacerých z nás zhrýzal neuveriteľný hlad a túžba po jedle a tak sme koncert českých TATA BOJS museli zmeškať a nemôžme vám preto zreferovať ako zahrali. Nič to za to, indie.sk je predsa aj tak portál najmä o slovenských kapelách a slovenskej alternatívnej hudbe a preto sa zas toľko nemusíte hnevať. Viete ako dobre padli večer také štyri cheeseburgery s hranolkami??? TATA BOJS snáď „někdy příště“!

Zimný Žákovic Open otvoril v každom prípade výbornú tradíciu zimnej festivalovej akcie v centre Bratislavy. A zábava to teda bola poriadna a aj zvuk bol na výbornej úrovni. Vieme aké ťažké je dosiahnuť v PKO aspoň akú-takú kvalitu a majster zvuku sa v piatok večer správne rozhodol riešiť kvalitu na úkor ohlušujúcej hlasitosti, ktorá vôbec nie je potrebná. Vytkol by som len AKÚTNY NEDOSTATOK NORMÁLNEHO JEDLA!!! Kde boli BAGETY, ŽEMLE, PEČIVO, KURČA alebo HOCIČO? Lokše viac neboli ako boli a nie každý si trúfol na srnčí guláš za 80 korún. Na akcii každý pripitý človek rieši kurz PIVO : JEDLO a ak je nepriaznivý, tak radšej hladuje a OHOVÁRA ORGANIZÁTOROV ... To by som teda rozhodne zlepšil. Inak sa akcia vydarila a o rok sme tu opäť! Dúfame že organizátori nezabudnú ani na mladé kapely a ich pomer vo večernom programe Zimného Žákovic Open 2009 snáď bude budúci rok silnejší.

Martin HuďoĎalšie fotky...

Fotografie: indie.sk