Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 4

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
izb

Bojovnica pestrá (Betta Splendens)

Pred pár rokmi som mala skvelý nápad. Použijem svoje staré akvárium, v ktorom za istých smutných okolností našlo svoju smrť pár desiatok rybičiek keď som mala trinásť. To akvárium má kapacitu desať litrov, čo znamená že je maililinké, čo zasa vysvetluje, prečo tých pár desiatok rybiek zomrelo... (ak dodám, že gupky obžierali skaláre a mrenky sa na to ticho dívali, je všetkým jasné že som nebola najchytrejšia). No, takže som to akvárium umyla, najmä zaschnuté riasy boli trošku problematické a otvorila som knižku o akvaristických rybičkách. Nasledovala chvíľa napätia, rozhodovanie a následne výber. Tentokrát to bude bojovnica. Ideálna do malého akvária, nenáročná, asociálna úplne ako aj ja, a najmä pekná na pohľad. Môj malý Modrovlások ....

Bojovnice sa volajú bojovnice, respektíve aj „fighting fish“ z veľmi jednoduchého dôvodu. Ak sa stretnú dva samce, bijú sa kým jeden nezomrie v boji. No, tiež to tá príroda nejak nedomyslela...

V Ázií sa kvôli tejto vlastnosti zneužívajú na zápasy, na ktoré sa stávkuje, podobne ako na psie a kohútie. BTW na youtube som nejaké nahrávky videla a je to nechutné.

Ďalšie zaujímavosti? Bojovnice patria do skupiny tzv. labyrintiek, ktoré sa okrem iného vyznačujú aj tým, že si stavajú penové hniezda na hladine vody. Túto činnosť robia samčeky a keďže ja som mala samčeka, viackrát som ho mohla sledovať pri stavaní. Bral si do úst vodu a akoby z nej fúkal bublinky, ktoré sa zachytávali na hladine. Vôbec mu nevadilo že samičku už v živote neuvidí. Keď si na to takto spomeniem, bola som zlá.

Bojovnice sa dajú nájsť v tých najnádhernejších farbách,(ale treba poznamenať že ako vo väčšine živočíšnych druhoch to platí len pre samcov) od kobaltovo zelených, krvavo červených, kráľovsko modrých (Modrovlások), diamantovo bielych až po úplne temné. Sranda je, že samčeky pred začatím boja, čiže keď sa k sebe ešte len blížia, začnú predvádzať bojový tanec, pri ktorom nádherne vystierajú svoje plutvy a mávajú s nimi (velice pôvabne!) a vlnia sa a tancujú... Väčšia sranda je, že to robia aj keď sa uvidia v zrkadle. Nikdy som nemala rada príliš inteligentné zvieratá (zo strachu že ma tromfnú) a tak ani Modrovlások nepatrí k najchytrejším. O to krajší sa mi však zdá. Ide o jednoduché zviera, ktoré akoby zosobňovalo ideály minulosti, ideály dona Quijote a stredovekých rytierov. Bojuje až na smrť so svojim nepriateľom, nerozmýšľajúc nad zbabelými únikmi.

Modrovlások u mňa býval rok a pol. Potom som ho asi našla mŕtveho, no na to si nepamätám, lebo sa zasa raz zapla úžasná funkcia môjho mozgu mazať všetko nepríjemné preč z pamäte. Som za to vďačná. V akvaristickom obchode mi jeden predavač prezradil, že normálne sa bojovnice dožívajú rok. Bola som nadšená!!! Znamenalo by to, že som výborná akvaristka. Potom mi však jedna známa len tam mimichodom povedala, že už má tri roky celú sadu bojovníc... Ach no neviem čo si myslieť. Ale v konečnom dôsledku je to jedno, hlavné je , že som mohla niekomu priblížiť tieto nádherné a zaujímavé zvieratká.