Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 2

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
izb

Cola

Kto je Colinka a čo to vlastne je? Cola je môj malý axolotlík. Axolotl (Ambystoma Mexicanum) je mlok, ktorý sa vyskytuje vo voľnej prírode len v troch jazerách v Mexiku a je ohrozeným druhom. Na jeho chov na Slovensku je treba mať vybavené CITES! Prečo je zaujímavý a jedinečný? Nuž lebo je nádherným príkladom neotenického živočícha – celý život trávi v štádiu larvy. Bez drastických zásahov (pokusov o jeho premenu do pozemskej formy pomocou pridávania jódu a iných látok do vody, ktoré spôsobujú väčšinou smrť zvieraťa) je preňho prirodzené nikdy neprejsť metamorfózou.

Okrem tohto zaujímavého faktu je na ňom jedinečná aj jeho schopnosť regenerácie buniek – dokonca aj mozgových. V praxi to znamená asi toľko, že keď mu niekto odhryzne napríklad končatinu, tá mu bez problémov dorastie. Ja som Colinke nič neodkusovala, no keď som ju dostala som si všimla, že jednu prednú končatinu mala výrazne menšiu než tú druhú. Do dvoch týždňov medzi nimi nebol žiaden rozdiel.

Ako ma to napadlo?

Bol týždeň pred maturitou – u mňa obdobie koncentrovania sa na všetko nepodstatné, napríklad posadnutie túžbou po niečom živom. Moja rybka - bojovnica bola už dva roky mŕtva a začal mi chýbať živočích. Išlo o rozhodovanie : chameleón vs. mlok. Mlok vyhral, lebo je stále vo vode. (Zistila som, že chameleóna by som sa bála). Plus mlokovi netreba pestovať cvrčky...

O chove

Axolotli sú ultra-nenáročné zvieratká (aspoň podľa môjho názoru), lebo im stačí jedno akvárko (to moje má rozmery 50x25x25 cm čo je asi 31 litrov vody), potom ešte voda, filter, a nejaké tie červíčky poprípade hovädzie srdce. Cole som nikdy neodkalovala vodu, a to aj napriek tomu, že som sa všade dočítala, že sa jedná o veľmi špinotvorné zviera, a čistiť akvárium treba raz za dva týždne. U nej to jednoducho nie je tak. Dobre, možnože sa mi aj trochu nechce,... Ale môžete mi veriť, že keby som si všimla, že Cola žije v špine, hneď by som zasiahla! A zatiaľ teda netreba. Samozrejme, že vodu dolievam zakaždým, keď sa jej také dva litre odparia.

Colinku som dostala keď mala cca. pol roka, a odtvedy (už ju mám osem mesiacov) narástla asi len do dvojnásobnej veľkosti. Má asi pätnásť centimetrov na dĺžku a podľa všektého nenarástla do normálnej dĺžky 50 centimetrov, lebo na to nemá dosť veľké akvárium. Mne osobne to neprekáža a ona vyzerá tak veselo, až verím, že jej tiež nie... A všetci sme spokojní...

Filter - to je alfa aj omega. Nech nikoho nenapadne, že na ňom ušetrí! Párkrát som videla čo sa deje keď sa filter nechá vypnutý... Je to síce trochu aj smiešne, ale po pár dňoch už ani nie.

Kŕmim ju dvakrát do týždňa mrazenými patentkami alebo hovädzím mäsom. Má v akvárku tanierik kam jej dávam jedlo a ona mi tam zasa zvykne dávať to jedlo po tom, čo ho strávi. Je takááá chytrá!? Vlastne, pár slov k tej chytrosti... Axolotli sú sprostí jak boty. Ak má jedlo na hlave, neexistuje aby ho našla.

Axolotli majú radi preliezky. Cola má k dispozícií dve sady preliezok – vo forme farebných hračiek pre malé deti (tie čo sa im vešajú nad postieľku), ktoré som zavesila vertikálne do jej vody. Rada cez ne pláva a občas na nich levituje. Keď raz máte takéto vtipné zviera doma, nonstop rozmýšľate, ako by ste mu mohli vytunovať akvárium...

Dalo by sa toho napísať ešte kvantá a kvantá, ako o histórií mena tohto zvieratka, tak o jeho rozmnožovaní, chorobách a genetike. Ak by mal niekto seriózny záujem chovať niečo ako ryba, len s nohami a rukami tak tuto sú dve najlepšie stránky kde nájdete všetko:

http://web.spinet.cz/axolotl/
http://www.axolotl.org/