Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 3

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
recenzie
   
 
No Gravity - The Beast Of...
Kapela: No Gravity
Názov albumu: The Beast Of...
Rok vydania albumu: 2007
Label: Sony BMG
Stopáž: 45:35 min.
Počet trackov: 12

Ich songy sú na viac vypočutí, o tom niet pochýb. A o čom to svedčí? O vysokej kvalite jednotlivých piesní, o ich dôkladnom prepracovaní, o ich rafinovanej skladbe. Sama som bola prekvapená, čo všetko nám slovenská scéna ponúka. Som viac než len potešená ich albumom "The Beast Of", ktorého názov na mňa pôsobil klamným dojmom, že sa jedná o bestofko, s použitím slovnej hračky. Nie je to tak, ide o bežný album, aj keď prídavné meno "bežný" je viac než nevhodné na popísanie tohto cédečka. Niektoré skladby sú obyčajnejšie, niektoré však majú ten zaujímavý postefekt, ktorý mám ja osobne veľmi rada, že po ich treťom/štvrtom vypočutí sa nedajú dostať z hlavy, a vy nechcete nič iné len počúvať ich dokola a dokola a...

Mala by som sa vyjadriť aj k atmosfére celej dosky, aby si čitateľ mohol vytvoriť ako-takú predstavu. Tento album je mierne temný, čím myslím, že texty sú skôr melancholické ako optimistické, (a nie že sa jedná o vampírov a iné "temné" záležitosti). Hudba na mňa pôsobila mierne futuristickým dojmom, akoby sa jednalo o blízku budúcnosť, v ktorej budeme slúžiť robotom. Tiež dosť temné pomyslenie. Toto je však môj vlastný pocit, zanechaný v mojej mysli po vypočutí, ak sa niekomu zdá že sa skôr jedná o vítanie jari, nemôžem kontrovať. Páčilo sa mi počúvať "The Beast Of" v trolejbuse, keď vonku príšerne pršalo a ešte príšernejšie fúkalo, a celý deň ma čakali len povinnosti. Toto cedéčko mi pomohlo zdvihnúť náladu.

Prvá, ktorá ma dostala je v podstate cover When Will I Be Famous. Od začiatku sa mi zdalo, že "hej, veď ja toto od niekiaľ poznám". A veruže hej, je to perfektne prerobený hit od starej kapely Bros. Jasné že sa jedná o záležitosť na prvé vypočutie, čím sa razantne vymyká štýlu ostatných skladieb z albumu. Po pár vypočutiach tým pádom aj omrzí (ale len dočasne :)).

Potom som sa zamerala na ďalšie songy, a narazila som na Haunting Me. Vau, vau, vau. Treba si viackrát vychutnať jednotlivé pasáže, pochopiť ich prepojenie a potom zistíte, že sa jedná o veľmi prepracované dielo s hlbším zmyslom. Čo ma ešte zaujalo? Skúsim len tak zbežne nech nikoho nenudím, Plastic Faces je krásna záležitosť, veľmi melodická, bez zbytočných gitarových sól a VEĽKÉ PLUS: refrén je zaspievaný vo veľmi zaujímavej tónine, pôsobí to skvelým dojmom. Inou spomenutiahodnou skladbou je samozrejme In a Daze. Prečo? Text je zaujímavý, každý sa predsa raz za čas pýta tú otázku: Where the hell are we running? Uvedomí si, že s tým nič nenarobí a beží ďalej. Ale nielen text je povšimnutiahodný, to isté platí aj po hudobnej stránke, jedná sa o pekný súzvuk, jasné že v gitarovom štýle. Okej, táto recenzia by nebola kompletná, keby som nespomenula dve piesne: Playing God a Stratený. Čo majú spoločné? Všetko až na text. Anglická verzia ("Playing God") sa nachádza na albume ako tretia v poradí, a jej slovenská sestra "Stratený" je úplne poslednou. Čo to spôsobí s poslucháčom, ktorí si prvýkrát počúva cd? Vznikne v ňom pocit deja-vu, a to len umocňuje usadenie sa piesne v jeho podvedomí. Ja osobne slovenské texty odmietam, nepáčia sa mi, a úplne úprimne, ak si mám vybrať medzi týmito dvoma, moc nerozmýšľam. Myslite si že to je póza, no je to len môj skromný názor. Nikdy by som nemohla v kľude odpočívať, keby som nespomenula The Clone. Toto je pre mňa absolútna špica, najmä ma očaruje využitie elektronických prvkov, ktoré nie sú častým javom medzi kapelami štýlu No Gravity. ŠKODA!!! Tieto experimenty prinášajú úplne nový vánok do zabehaného štýlového stereotypu. Čiže trikrát hurá pre The Clone.

Na záver : Veľa ľudí si myslí, že No Gravity sú slovenský Linkin Park. (Počula som to už aj o Desmode....) Oukej , NIE SÚ. Sú naši, sú svojskí, po nikom sa neopičia, robia perfektnú hudbu a stala som sa ich fanúšikom.

ratingrating
Iveta Karailievová