Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 9

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
recenzie
   
 
Komajota - Bludisko
Kapela: Komajota
Názov albumu: Bludisko
Rok vydania albumu: 2008
Label: Universal Music s.r.o.
Stopáž: 42:54 min.
Počet trackov: 12

Decembrový update stránky bol čoraz bližšie a v depresívnom jesenno-zimnom počasí som si vybral na recenziu nové CD od slovenskej kapely Komajota. Táto partia z Prešova sa tiež nevyhla dnes toľko populárnemu škatuľkovaniu médií a často dostáva prívlastok „slovenskí Coldplay“. Ich CD s názvom Bludisko má 12 pesničiek, ktoré všetky nesú silný signature sound kapely. Výrazne emotívne klávesy a rytmicky nasýtené bubny spolu s krásnym spevom a zaujímavými textami vám budú vyrábať zimomriavky presne 43 minút.

Album pôsobí absolútne štýlovo ucelene a žiadna pesnička nevybočuje zo zvuku Komajota, na ktorý sme si zvykli pri rádiových singloch z ich prvej dosky. Je však otázne či to brať ako plus alebo ako mínus. Osobne som mal veľký problém napísať podrobnejšiu recenziu, lebo počúvanie albumu ma dostalo zakaždým do akejsi alfa hladiny a konce pesničiek sa mi akosi spájali. Tento album rozhodne nie je spojením 12-tich rôznorodých singlov, ale skôr príbeh a ucelené umelecké dielo. Moje sympatie majú určite piesne : Tma, Vo vreckách a Nesmrteľní. Sú to rýchle piesne s textami zamotávajúcimi sa do záhybov mozgovej kôry. Presne tie z dielne Komajoty mi sadnú. Zdá sa mi, že začiatok tretej piesne Ruka do ohňa poznám z nejakej televíznej reklamy či zvučky. Žeby tak rýchlo zľudovela?

Pesničky Dvere a Pošta mi pri prvých štyroch vypočutiach vyslovene vadili a iritovali ma svojimi častými metaforami a vyumelkovanými rýmami. Tak som nemal možnosť postrehnúť vynikajúce elektronické prvky, ktoré obsahuje pieseň Pošta. Ale časom som si na ne tiež zvykol a zapadli mi do obrazu albumu. Dvojica týchto piesní vytvára akýsi oddychový predel medzi energiou nabitým začiatkom albumu a melancholickou druhou polovicou začínajúcou skvelou emotívnej piesni Duch. Tá sa mi zapáčila na prvé počutie klávesmi, ktoré vytvárajú temný nepríjemne mrazivý pocit. Nasledujú čisté hity do slovenských rádii Sedem Nocí a Mesto v Nás. Tá druhá svoje hitové ambície v éteroch rádií už potvrdila. Pieseň Bludisko vôbec nie je zlá, ale v tomto momente už cítim mierny nedostatok prekvapení v rámci albumu a akúsi šablónovitosť. Recept na dobrú pesničku v štýle Komajota si v tejto chvíli už dokážem v hlave voľne naformulovať a preto sa mi jedenástu a dvanástu pieseň málokedy chce dopočúvať. Predposledná pieseň Cez Škáry drží latku hudobnej kvality vysoko, ale latka zábavy pomaly padá dole. Album je zakončený melancholickou víziou Utópia, ktorá v ľudoch snáď prebudí chuť rozmýšľať o svojom živote, ale aj o životoch ľudí okolo nás.

Album beriem ako vyrovnaný a dobrý. Nedá sa však predpokladať, že ak chalani budú tvoriť svoje piesne v natoľko podobnom duchu, tak im punc originality vydrží nadlho. Ich predošlý album bol na slovenské pomery úplne nový a inšpiratívny, ale Bludisko sa k nemu len akosi pridalo. Ako taký B-side... Bol by som rád ak by v nasledujúcom albume prekvapili poslucháčov tak, ako keď sa z ničoho nič v rádiu objavil ich prvý singel Ráno v Novinách.

ratingrating
Martin Huďo