Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 3

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
recenzie
   
 
Millhouse EP
Kapela: Millhouse
Názov EP: Demo 2008
Rok vydania EP: 2008
Label: no
Stopáž: 24:42 min.
Počet trackov: 6

Bratislavská kapela Millhouse hrá žáner, ktorý nie je na Slovensku taký zakorenený ako napríklad metal, či alternatívny rock. Inšpiráciu tejto kapely môžeme hľadať v kapelách a hudobníkoch, ktorých mená zvyčajne ani mladým ľuďom nič nehovoria. Azda najznámejšia kapela, ktorej stopy môžeme nájsť v signature sounde Millhouse (a určite jediná s výraznejším komerčným úspechom) je americké zoskupenie Queens of the Stone Age, ďalej sú to potom Kyuss, Monster Magnet, Mastodon a im podobné. To znamená, že pre typického slovenského poslucháča je táto tvrdá hudba čímsi úplne novým a nemá si ju kam zaradiť resp. s čím porovnať. Milý typický poslucháč, Millhouse je pravý stoner rock, ktorý vyrástol ako ostnatý drôt okolo kaktusu v Nevadskej púšti a prevalcuje ťa ako heavyduty pickup GMC nešťastného púštneho zajaca!

Na Slovensku už existovali zoskupenia ktoré coverovali a aj aktívne tvorili podobnú hudbu. Bohužiaľ, (alebo našťastie?) väčšina z nich sa rozpadla alebo preorientovala na iný žáner a zvyšky prašivých púštnych hudobníkov zakotvili práve v kapele Millhouse. Spomeňme najmä gitaristu Matúša Cigera z Mofo Killer Ain a GAS alebo speváka a gitaristu Shortyho z Low Parade. Ani basák Janči nie je v hudbe nováčik, predtým pôsobil vo Free Inna Cage a bubeník Limal zase v kapelách ako Clandestine či Agregat. Vnímajúc Millhouse ako záchrannú baštu slovenského stoner rocku pustil som sa do recenzie ich nového EP.

Prvá vec, ktorú na EP zaregistrujete (a duplom ak nie ste zvyknutý na stoner nahrávky ako Desert Sessions) je zahuhlaný nejasný zvuk. Toto netreba pokladať za nejakú chybu či neschopnosť, ale skrátka vec, čo patrí k žánru. Čo sa týka gitár, zvuk je určite správny. Nesmiete tu čakať ostré metalové riffy, ale skôr niečo zaobalené, nejasné a veľmi stredové až basové. Čo sa týka bubnov, tuto by som trochu pridal na konkrétnosti a prieraznosti kopáku a rytmičáku, ale to je len môj vkus. Zvuk nahrávky Millhouse pôsobí štýlovo a svojsky, len miestami možno veľmi chudobne na efekty. To si všimnete najmä v pomalších slohách ako napríklad v pesničke Satisfaction. Výživným doplnkom by tu boli nejaké sláčiky, klávesy alebo zaujímavý efekt na gitaru ktorý by pulzoval medzi ľavým a pravým kanálom. Ak zvuk nahrávky porovnám napríklad so zvukom EP Love and Lies od Mofo Killer Ain, tak je to krok od moderného mainstreamového metalového zvuku späť ku stoner rockovým tradíciam.

Obal EP je navrhnutý veľmi profesionálne a vytlačený kvalitne (niet sa čomu čudovať , veď sme im ho tlačili my, indie.sk :-). Piesní na EP je dokopy šesť. Veľmi dobre odhadnutý počet, ktorý nemusí nudiť ani nováčika v žánre a dobre pripraví fanúšikov na koncerty. Pieseň Solve je typickou stoner „rozťahanicou“ do spaľujúceho tepla v kabriolete. Pravý stoner rock by totiž nemal byť prirýchly aby ho tí naozaj „stoned“ jedinci dokázali vo svojich pokrútených mysliach aj spracovať... Táto vec by si v lete zaslúžila natočiť klip niekde v púšti na Záhorí! Empty Cup vôbec nie je prázdnou piesňou a jej hypnotický riff vás bude nútiť kývať hlavou do rytmu a klopkať si po palubovke. Rise Fall je skutočne veľmi pekná skladba a zaujme aj iných ľudí ako fanúšikov žánru. Preto by si podľa mňa zaslúžila urobiť ešte jeden remix (alebo remaster), ktorý by jej dal popovejší zvuk schopný presadiť sa v nejakom rádiu. „Možno sa vám to zdá ako nonsens, ale cítim v kostiach, že už čoskoro príde ten deň, kedy táto hudba bude hraná!“ (proroctvo sv. Indie Martina, kniha púštnych zjavení, 3:36). Krásne sólo a Shortyho spev v okolí 4:00 tieto moje dojmy len umocňuje. Toto je pecka, páni! Pre tých, čo pri tejto piesni za volantom zaspali je určené kruté prebudenie v podobe I will be. Ak ste sa s autom neocitli v priekope a stihli ste to vytočiť, tak si vypočujete energetickú smršť pripominájucu starý dobrý Kyuss do špiku kosti. Toto by tiež chcelo nejaký SICK klip s poriadnymi polonahými prostitútkami, silnými autami a zvíreným prachom! Summer nie je letný hit, ako si ho predstavujú Tweensky Nízlové, ale skôr ako si ho predstavuje spotený Belzebub na výpadovke na Sekule, keď mu piesok zapchal všetky slizké póry. Nechutné a krátke sólo v polovici tretej minúty ma absolútne dostalo! V tejto chvíli som sa nakazil hudbou Millhouse až do kosti! Posledná vec s názvom Satisfaction je pomalšia pesnička, pri ktorej by sa zišiel, ako som už vyššie spomenul istý prísun výživy do slôh v podobe nejakého obohatenia zvuku o sférické klávesy alebo čohosi na ten štýl.

Teda chlapi! Toto ma dostalo! Priznám sa, že na prvé počutie to vo mne až tak nezarezonovalo, ale na druhé a tretie mi to vliezlo pod kožu a naozaj sa mi to začalo páčiť. Vyhľadával som tam sóla ako nadržaný mexický pes a zakaždým mi mozog vypovedal kontrolu nad rukami a začal som napodobovať hru na lespaulke (aj s Cigovymi tvárovými výrazovými prostriedkami). Má to u mňa veľký plus za originalitu a menší mínus za miestami nevýrazný zvuk pre ľudí mimo žánru. Inak je to šupa, ktorú odporúčam každému vypočuť a prísť preveriť na koncertoch!

ratingrating
Martin Huďo