Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 8

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
recenzie
   
 
Cliché - 17 gramov
Kapela: Cliché
Názov albumu: 17 gramov
Rok vydania albumu: 2007
Label: EMI / Monitor
Stopáž: 40 min.
Počet trackov: 12

Kapela Cliché má na Slovensku už kultový status. Texty v materinskom jazyku a alternatívny zvuk sú určite jedny z prísad ich úspechu. Po dvoch vydarených albumoch Do každej domácnosti a Elpíčko sa minulý rok objavila nahrávka 17 gramov, ktorej track Hlavou mi znie sme mnohí začuli aj v slovenských rádiách. Pozrime sa, či aj zvyšok albumu stojí za to.

Album otvára zaujímavá intro pesnička Malý výlet pred večerou. Ku klávesovému začiatku ako vystrihnutému z čakacej haly na letisku sa pridáva Ďurov recitál a pieseň potom prerastá k nadupanému zvukovo bohatému koncu s peknými znepokojivými akordami. Druhý, čisto poprockový, song Môže sa stať viac sa mi zapáčil vďaka inteligentnému textu:

„Nikto sa neprizná, neprizná,
potichu šlapú si s dobou.
No a že nevadí, nevadí,
počkaj za päť - šesť rokov...
Ti zrastie hlava so zemou,
život nie je pod kontrolou...“

Texty Cliché sú vôbec na vysokej úrovni. Výborný text má aj skladba Hlavou ti znie, ktorá navyše disponuje výbušným indierockovým gitarovým sólom. Ďurov hlas pekne chrapčí a plnosť zvuku skladby jej dáva hitové ambície. Doska nám nechce dať vydýchnuť a Teória Popu si zaslúži pochváliť za energiu, pekné gitary a text, ktorý sa vtipne snaží načrtnúť súčasnú rockovú subkultúru.

V krásnej balade s názvom Červený Mak sa mi poprvý krát na albume veľmi páčia trúbky, ktoré inak v rockovej hudbe veľmi rád nemám. Pesnička je textom veľmi výpovedná a hudobne na vysokej úrovni. V šiestom tracku Sajs si podávajú ruku vintage gitarové riffy v slohách s hustými rocknrollovými refrénmi a melódia piesne sa tak každému zarezáva hlboko pod kožu. Nasleduje zaujímavá záležitosť Rána s nocou prebdenou, ktorá po vcelku energickom začiatku spomalí do naozajstného melancholického ranného rozjímania. Hypnotizujúce sláčikové sólo s psychedelickým vokálnym doprovodom v polovici tretej minúty vystriedajú vymakané radioheadovské gitarové vyhrávky, ktoré perfektne umocňujú pocity, ktoré vyvoláva silný text.

V piesni Údolie energické bicie pekne miesia slovenské folklórne vplyvy s vynikajúcou gitarou a emócie skryté v krásnom texte mi prvý krát počas počúvania albumu vyhnali zimomriavky na ruky. Je to bezpochyby najlepšia pesnička na albume a celá Katka Knechtová so svojou staroslovienskou odrhovačkou môže ísť do kelu, pretože jej pieseň také emócie a vizualizáciu domoviny pri najlepšej snahe nevyvolala.

Nasleduje track Vydrica, ktorý píše ďalšie riadky do denníka bratislavského rocknrollového života na začiatku milénia. Výborná záležitosť, ktorá (ak niekedy vypracujeme slovenskú rocknrollovú scénu do veľkolepej podoby) raz možno bude mať vysokú spomienkovú hodnotu pre viac ľudí ako len tých v texte spomenutých. Pesnička Nie som taký hlúpy má okrem dobrého textu a pekných vyhrávok na elektrickej gitare aj výborný klip. Ešteže existuje YouTube, kde si môžeme takéto skvosty pozrieť aj po pár rokoch.

Predposledný song Trávička obsahuje vtipné momenty a napríklad aj popevok „lári-pári“ ma dostal do kolien. Výborný hudobný dojem uzatvára smutná Stačí keď hudba hrá, ktorá mi pripomína staroamerické tulácke balady, aké dával napríklad Jack White vo filme Návrat do Cold Mountain.

17 gramov je výborné CD od výbornej kapely, ktorá má moderný a ľahko počúvateľný signature sound. Želám si, aby ich bolo viac počuť v rádiách a aby neupadli do zabudnutia pretože sú nepostrádateľným kúskom do zatiaľ rozdrobenej a nekoordinovanej skladačky slovenskej alternatívne rockovej scény.

ratingrating
Martin Huďo