Prihlásenie kapiel:

Meno:
Heslo:

Počet ľudí ON-LINE: 2

Náhodné foto:

 

Odporúčame stránku zobrazovať minimálne pri rozlíšení 1024x768 cez browsery
firefoxopera
recenzie
   
 
Mudhole - Demo 2007
Kapela: Mudhole
Názov EP: Demo 2007
Rok vydania EP: 2007
Label: no
Stopáž: 19 min.
Počet trackov: 5

Dnes som si zobral na mušku debutové demo CD bratislavskej kapely Mudhole, ktoré nahrali v roku 2007. Táto nahrávka vráti poslucháča v čase zhruba do roku 1992 a dá mu ochutnať atmosféru washingtonského Seattlu. Práve tam vtedy zúrila explózia mladých alternatívnych kapiel, ktoré hrali hudbu, ktorú dnes poznáme pod pomenovaním grunge. Roztrhajte si teda vaše rifle, hoďte na seba nejakú starú flanelku a na pár dní zabudnite na šampón. Grunge totiž ešte nedodýchal.

Hneď na úvod recenzie musím pochváliť kvalitu zvuku tejto nahrávky. CD má dostatočnú hlasitosť a aj vyvážený ekvalizér. V nahrávacom štúdiu odviedli kus dobrej práce. Pesničky na tomto EP sú rôznej dĺžky, ale v zásade nie sú pridlhé a nenudia. Prvá z nich nesie názov Animal a naladí nás na grungeovú vlnu ostrým nástupom s poriadnym feedbackom. Spevák, ktorého poznáme pod prezývkou Hamas, sa nebojí pri speve zatlačiť na doraz. Ostatní hudobníci sa tiež nenechajú zahanbiť a predvádzajú primeranú živelnosť, ktorá bola typická pre daný žáner. Rytmická gitara má dostatok basov, o ktoré sa môže ucho oprieť a zdatne jej v tom vypomáha aj energická basgitarová linka. Lead gitara netrpí neskúsenosťou a nedostatkom invencie, navzdory tomu, na čo sme si na amatérskej kapelovej scéne zvykli. Naopak, sóla sú originálne a hoci majú vintage grungeový zvuk, nie sú staromódne. Chcem pochváliť aj dobre nahraté bubny, ktoré sa na slovenských demo nahrávkach objavujú len striedmo.

Z pesničky Drunken Monkey som taký nadšený nebol. Nápad s trojhlasom bol síce zaujímavý, ale bohužiaľ, opakuje sa dvakrát a v playeri ma to vždy odradilo a pieseň som preskakoval a prišiel tak o jej dobrú druhú polovicu, ktorá štartuje cca. od 1:16 a obsahuje i kvalitné gitarové sólo. Tretia skladba s názvom Elevation je príkladom krásnej grungeovej balady na spôsob Alice in Chains. Nie náhodou som spomenul túto kapelu. Chlapci z Mudhole ich netaja ako svoju inšpiráciu a na svojich koncertoch ich pesničky často (a dobre) coverujú. Balada Elevation postupne graduje z akustickej melancholickej pohodovky cez momenty beznádeje od 3:00 do cca. 3:45 až ku nástupu výborného sóla v 4:15 a ďaľších energických vyhrávok na začiatku šiestej minúty. Predpisovo zvládnutú baladu strieda pecka Hard to Live, ktorá má silný gitarový riff, Cantrellovské bendovanie strún lead gitary, kvalitný bridge a svojou krátkou stopážou pod tri minúty priam vyzýva k vyblázneniu sa pod pódiom pri živej produkcii. EP je zakončené piesňou Slag, ktorá je vďaka vydarenému textu, peknému dvojhlasu a parádnemu grungeovému sólu jednou z mojich obľúbených skladieb od Mudhole. Vyčítal by som jej azda len prílišné spomalenie po prvom refréne, ktoré dynamiku skladby vracia na začiatok.

Aby som to zhrnul... V rámci slovenského melodického grungeu sú Mudhole s touto ich nahrávkou a schopnosťou kvalitnej živej produkcie v absolútnej špičke. Opätovne skladám klobúk pred kvalitou zvuku, ktorá je na vysokej úrovni a odporúčam kapelám hrajúcim podobné žánre, aby vyhľadali štúdio, kde chlapci nahrávali svoje demo. Robí sa tam totiž zjavne poctivá robota.

ratingrating
Martin Huďo